• rmzergen@yandex.com
  • 05327638579

HABER DETAYI

4 Ağustos 2018 10:55

Yasak olmasına rağmen satılıyor

Dünyada nesli tükenen canlılar arasında olan deniz kaplumbağalarının kabuğundan yapılan tespihler yasak olmasına karşı internet ortamından satışa sunuluyor. Caretta Caretta kabuklarından yapılan tespihlerin  fiyatı ise 350 tl ile 2.700tl arasında. Tespihleri satanların açıklama kısmında yazdıkları yazıda oldukça ilginç. İşte o açıklamalar “Ömrünü doğal yollarla tamamlayan kaplumbağaların kabularından elde edilen kısımlar presleme ve şişirme yöntemler kullanılarak tespih yapımına uygun hale getirilip tespih sevenlerin hizmetine sunulmuştur. Ürün içerisine yakından baktığınızda bazı tanelerin şeffaflığını çok rahat görebilirsiniz”.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu. ” Ürünlerin yurt dışından geldiğini düşünüyoruz. Türkiye’ye yasa dışı yollardan gelmekte. Bu tür ilanları gören herkesin yetkililere ihbarda bulunmasını rica ediyoruz”.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise bu tür satışları yakaladıklarında  tespih başına 415 liralık ceza uygulayacaklarını ifade etti.

Firma Bilgileri

Ege Ajans
0532 763 85 79 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.